Model gry 1-2-1
Regularnie zmieniamy zawodnikom pozycję, nie pozwalamy sobie na komfort stałych obrońców czy bramkarzy. Każdy zawodnik włącznie z bramkarzem (który jest też obrońcą) ma zdobywać przestrzeń, dryblować, tracić piłkę i grać na pełnym ryzyku. W tym wieku nauczmy odporności mentalnej i reakcji po błędzie.
Struktura
- bramkarz/obrońca
- lewy pomocnik
- prawy pomocnik
- napastnik
Otwarcie gry
- bramkarz otwiera grę rękami
- pomocnicy bardzo szeroko, w pozycji otwartej, jeżeli są blisko pokryci przez rywali to czekają na piłkę zagraną „na dobieg” do strefy wyższej
- napastnik na połowie boiska buduje wysokość gry
Faza obrony
- napastnik gra w pressingu na połowie rywala
- pomocnicy blisko siebie, kompaktowo przesuwają się do atakowanej strony boiska
- bramkarz/obrońca zawsze buduje głębię i asekuruje
Nauczamy szybkiego doskoku do rywala i odważnej gry w odbiorze piłki. Pozycji obronnej i decyzji o wyborze gry defensywnej będziemy nauczać w Żaku. Najważniejszy jest szybki doskok i wejście w kontakt z rywalem.
Faza ataku
Zadania zawodnika z piłką:
- jeżeli ma przed sobą tylko jednego rywala lub całkiem wolną przestrzeń jego zadaniem jest zdobywanie przestrzeni
- jeżeli ma przestrzeń zamkniętą przez dwóch lub trzech rywali to jego zadaniem jest podanie piłki
- jeżeli jest zamknięty z piłką tyłem do gry w strefie niskiej to jego zadaniem jest ochrona piłki
Zadania zawodnika bez piłki:
- podstawowym zadaniem zawodników bez piłki jest jak najszybsze tworzenie przestrzeni do gry zawodnikowi z piłką poprzez szybkie odbieganie na więcej niż 5 metrów od piłki. Pilnujemy tego jak najlepiej się da
- drugim zadaniem które warto wprowadzać u Skrzatów jest tworzenie centrum gry za zawodnikiem z piłką