Gra bezpośrednia (laga)
Zalety gry bezpośredniej
Nie jest to preferowane rozwiązanie na etapie edukacji piłkarskiej, gra na lagę może być jednak taktycznym narzędziem, które:
-
zaskakuje przeciwnika
-
wymusza modyfikację jego ustawienia
-
wyprowadza piłkę z zagrożonej strefy
-
tworzy nagłe okazje bramkowe po błędach obrońców
Kiedy i dlaczego stosować „lagę”
-
Gdy przeciwnik przesuwa wielu zawodników na naszą połowę i gra wysokim pressingiem
-
Gdy środkowi pomocnicy są odcięci od podań lub niewidoczni
-
Gdy mamy szybkich i fizycznych zawodników w ataku, którzy potrafią stworzyć zagrożenie po długim zagraniu
-
Gdy chcemy zmusić przeciwnika do cofnięcia linii obrony
Zadania zawodników w grze bezpośredniej
Kiedy górna piłka zmierza w stronę linii obrony rywala, zawodnik ofensywny ma trzy główne opcje działania:
-
Walka fizyczna i przepchnięcie rywala. Intensywny pressing na obrońcę przy walce o piłkę może wymusić jego błąd, nieudane wybicie lub stratę równowagi.
-
Antycypacja błędu. Zakładamy, że obrońca spróbuje zgrać piłkę do bramkarza, źle się ustawi lub popełni techniczny błąd. Wtedy atakujemy przestrzeń za jego plecami na pełnej szybkości – nie czekamy, aż coś się wydarzy, tylko wybiegamy z założeniem, że zdarzy się błąd.
-
Zbieranie drugiej piłki. Cofamy się 5–8 metrów od miejsca lądowania piłki, gdzie spodziewamy się odbicia przez obrońcę. Ustawiamy się przodem do bramki, by szybko zebrać odbitą piłkę i natychmiast ruszyć z dryblingiem 1na1
W sytuacji, gdy w ofensywie mamy dwóch lub trzech zawodników, najlepiej jeśli:
-
jeden atakuje bezpośrednio piłkę lub obrońcę
-
drugi antycypuje ewentualny błąd i atakuje strefę za linią obrony
-
trzeci ustawia się na odbiór drugiej piłki
Jeśli jesteś sam w ofensywie, nigdy nie walcz fizycznie o piłkę z obrońcą. Nawet jeśli wygrasz pojedynek powietrzny, drużyna nie uzyska z tego przewagi, bo nie będzie miał kto zebrać piłki. W takiej sytuacji lepszym wyborem jest zbieranie odbicia lub antycypowanie błędu.